REA jautā

Kādus informācijas avotus Jūs izmantojat, lai iegūtu informāciju par energoefektivitāti?

Internetu - 69.7%
Laikrakstus un žurnālus - 2.5%
Arhitektūras un būvniecības nozaru izglītojošos materiālus - 5%
Radio un televīziju - 5%
Rokasgrāmatas un mācību materiālus - 10.9%
Skrejlapas un brošūras - 6.7%

Balsis kopā: 119
Balsošana ir beigusies on: 03 Dec 2018 - 00:00

Seko sociālajos tīklos

TwitterFacebookYoutube

Iesakam

Alternative flash content

Requirements

 

 

21-12-2009 - Energoefektivitātes lietpratēju diskusija par ventilāciju dzīvojamās mājās

 

2009.gada 11.decembrī Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centrs uzsācis diskusiju ciklu. Ņemot vērā, ka tuvākajā desmitgadē ir sagaidāma ēku energoefektivitātes prasību pastiprināšana līdz ”pasīvo māju” un ”nulles enerģijas patēriņa māju” līmeņiem, kuru koncepcijas ietver siltuma otrreizēju izmantošanu ēku ventilācijas procesā, tad cikla pirmā diskusija bija veltīta daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku ventilācijas sistēmu renovācijas tehniskiem risinājumiem un enerģijas ietaupījumu potenciālam.

Attīstoties tehnoloģijām, ir kļuvis iespējams finansiāli pamatoti kompleksi uzlabot mājokļu energoefektivitāti un gaisa kvalitāti esošajā dzīvojamā fondā. Par izstrādātajiem piespiedu ventilācijas ar siltuma atgriešanu (rekuperāciju) tehniskiem risinājumiem dzīvojamās mājās diskusijas dalībniekus informēja pieaicinātie speciālisti no SIA "Latio namsaimnieks" un Projektēšanas biroja BPC Cordess. Diskusijā savu viedokli pauda iedzīvotāju, namu apsaimniekotāju, energoauditoru, būvnieku, zinātnieku un projektētāju pārstāvji.

Nomainot logus pret jauniem, tiek samazināta gaiscaurlaidība mājokļos un daudzviet (galvenokārt lielpaneļu mājās) netiek nodrošināta vajadzīgā gaisa apmaiņa, ārsienās rodas pelējuma sēne, paaugstinās CO2 koncentrācija iekštelpās. Ēku energoefektivitātes paaugstināšana līdz šim laikam saistījās vairāk ar norobežojošo konstrukciju siltināšanu, kā arī apkures sistēmas sakārtošanu. Tomēr arī ventilācijas sistēmas renovācijas nepieciešamība ir ietverta gan energoaudita metodikā, gan attaisnojamos izdevumos - renovējot ēkas ar Eiropas struktūrfondu līdzfinansējumu.

Piespiedu ventilācijas (ar rekuperāciju) sistēmas izbūves izmaksas ir samazinājušās tā, ka tās izbūve atmaksāsies ietaupot siltumenerģiju vismaz tikpat ātri kā logu nomaiņa.

Jau tiek izstrādāts projekta risinājums vienai (467.) no ēku tipa sērijām, pārņemot Vācijas pieredzi un Vācijas enerģētikas aģentūras (DENA) ieteikumus. Klātesošie varēja apskatīt arī „gaiss - gaiss” tipa siltummaini un pārliecināties par 3000 ppm CO2 koncentrācijas iespaidu uz darbaspējām.

"Enerģijas ietaupījumu potenciāls un iekštelpu gaisa kvalitāte dzīvojamās mājās piespiedu ventilācijas kontekstā"
(463 Kb)
Juris Golunovs, Rīgas enerģētikas aģentūras Energoefektivitātes informācijas centra vadītājs