REA jautā

Kādus informācijas avotus Jūs izmantojat, lai iegūtu informāciju par energoefektivitāti?

Internetu - 69.7%
Laikrakstus un žurnālus - 2.5%
Arhitektūras un būvniecības nozaru izglītojošos materiālus - 5%
Radio un televīziju - 5%
Rokasgrāmatas un mācību materiālus - 10.9%
Skrejlapas un brošūras - 6.7%

Balsis kopā: 119
Balsošana ir beigusies on: 03 Dec 2018 - 00:00

Seko sociālajos tīklos

TwitterFacebookYoutube

Iesakam

Alternative flash content

Requirements

 

 

04-01-2013 - Par divu Rīgas namu iedzīvotāju ieguvumiem pēc to renovācijas

 

DzĪKS Kurzemes nams 14 valdes priekšsēdētāja Valentīna Jermaka uzskata, ka ir muļķīgi neizmantot pašreiz pieejamo Eiropas naudu māju siltināšanai. Pirms siltināšanas viņas dzīvoklī Rīgā, Kurzemes prospektā 14, temperatūra bija tikai 14 līdz 15 grādu. Tagad gada aukstajos mēnešos viņas dzīvoklī temperatūra nav vajadzīga augstāka par 20 grādiem un ne vienmēr, sākoties pirmajam salam un vēsajām dienām, radiatori tiek ieslēgti. Vēlā rudenī trīsistabu dzīvoklī ir komfortabli arī bez apkures.

Ēkas koplietošanas telpās pēc renovācijas un siltināšanas ir uzstādīti regulējami radiatori. Tos ieslēdz tikai ļoti lielā salā. Gandrīz visu gadu šie radiatori netiek darbināti, jo mājā ir nomainīti logi un durvis, kas ļauj saglabāt pietiekamu temperatūru kāpņu telpās.

DzĪKS Kurzemes nams 14 ir izveidots 2001. gadā un apsaimnieko divas mājas – Kurzemes prospektā 14 un Bebru ielā 4. Pirms ēku pilnīgas atjaunošanas tām par uzkrājumiem tika nomainīts jumts, karstā ūdens sistēma un veikts kosmētiskais remonts kāpņu telpās. Energoaudita laikā tika konstatēti lieli siltuma zudumi caur ārsienām un atklājās, ka pirmajā un pēdējā stāvā bojājas būvkonstrukcijas.

Kopsapulcē iedzīvotāji pieņēma lēmumu ņemt kredītu bankā uz 15 gadiem: Kurzemes prospektā 14 tas bija 95 000 latu, Bebru ielā 4 – 75 000 latu. Lai to panāktu, V. Jermaka runāja ar katra dzīvokļa īpašnieku, pārliecināja un pierādīja ar skaitļiem. Arī viņai pašai nācās izurbties cauri tādai informācijai, par kuru iepriekš nebija ne jausmas.

Pēc kredīta paņemšanas apsaimniekošanas maksa par kvadrātmetru Kurzemes prospektā 14 ir 40 santīmu, Bebru ielā 4 – 42 santīmi. Piemēram, V. Jermaka par trīsistabu dzīvokli maksā 28 latu lielu apsaimniekošanas maksu ik mēnesi tik ilgi, kamēr netiks segts bankā ņemtais kredīts. Tie iedzīvotāji, kuri savu kredīta daļu atmaksāja uzreiz, jau tagad maksā apmēram uz pusi mazāku apsaimniekošanas maksu.

No valsts 2009. gadā tika saņemts līdzfinansējums 20 procentu apmērā, un abām mājām kopā tie bija 34 000 latu. Tas ļāva samazināt kredīta termiņu par trim gadiem un četriem mēnešiem. V. Jermaka stāsta, ka, pateicoties iedzīvotājiem, kuri uzreiz samaksāja savu kredīta daļu, aizņēmuma termiņu varēja samazināt par kopumā pieciem gadiem. 2018. gadā viss bankā ņemtais kredīts būs atmaksāts un apsaimniekošanas maksa saruks visu dzīvokļu īpašniekiem. Kurzemes prospektā 14 cilvēki par komunālajiem pakalpojumiem norēķinās apzinīgi un laikus, ir tikai divi parādnieki. Bet arī viņi tagad maksā kārtējos maksājumus un ir noslēguši vienošanos par parāda atmaksas grafiku.

Par bankas aizdoto naudu abas ēkas nosiltināja, nomainīja logus un durvis koplietošanas telpās, pie katra radiatora uzstādīja termoregulatoru un siltuma skaitītāju.

V. Jermaka vērtē, ka, savulaik saņemot tikai 20 procentu līdzfinansējumu no valsts, šīs DzĪKS iedzīvotāji tik un tā ir ieguvēji, jo maksa par apkuri ir ļoti samazinājusies, bet kredīta maksājums beigsies pēc salīdzinoši neilga laika.

Kopējais pieejamais Eiropas fondu finansējums ēku siltināšanai Latvijā ir 47 759 948 lati. Jāatgādina, ka ERAF aktivitāte Dzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi paredz – šim Eiropas Savienības fondu finansējumam var pieteikties daudzdzīvokļu dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki ar pilnvarotās personas starpniecību. Projektu iesniegumus finansējuma saņemšanai var iesniegt par daudzdzīvokļu mājām, kuru būvniecība sākta pirms 1993. gada (ieskaitot) un tās ir nodotas ekspluatācijā līdz 2002. gadam (ieskaitot). Vienas mājas siltināšanai maksimāli pieļaujamais atbalsta apjoms nedrīkst pārsniegt 35 latus uz vienu dzīvojamās mājas kopējās platības kvadrātmetru. Pēc renovācijas siltumenerģijas ietaupījumam ēkā jābūt vismaz 20 procentu gadā no siltumenerģijas patēriņa pirms projekta īstenošanas.

Dzīvokļu īpašnieki no kopējām attiecināmajām izmaksām var atgūt 50 procentu, bet, ja 10 procentiem no dzīvokļu īpašniekiem ir maznodrošinātas vai trūcīgas personas statuss, tad – 60 procentu.
***
Uzziņai
Dzīvokļa izmaksas par apkuri renovētā ēkā Rīgā Kurzemes prospektā 14
Trīs istabas, 67,90 kvadrātmetri (apkurināmā platība), 5. stāvs (pēdējais), stūra dzīvoklis
2011. gada oktobris (apkure pieslēgta 15. oktobrī) 7,35
2011. gada novembris 12,03
2011. gada decembris 13,99
2012. gada janvāris 24,91
2012. gada februāris 28,88
2012. gada marts 23,75
2012. gada aprīlis 7,11 (par nepilnu mēnesi)

 

Informācijas avots: Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai (04.01.2013, Antra Gabre)